Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Your favorite fruit is on sale at a supermarket for $1.99/pound. You would like to spend all the money you have in your pocket, $10.80, on the fruit. How many pounds of the fruit can you buy?

Here are the questions:

What is the unit of given information (unit A in the picture above)? ($; pounds; $/pound; pound/$)
What is the unit of wanted information (unit B in the picture above)? ($; pounds; $/pound; pound/$)
Create a conversion factor to show how many pounds you can buy


Sagot :

Given your favourite fruit is for $1.99/pound, you can buy 5.43 lb with $10.80.

You have $10.80 to buy your favourite food. This is the given information (unit is $).

You want to know how many pounds of it you can buy. This is the wanted information (unit is pounds).

The price of the fruit is $1.99/pound. This is the conversion factor (units are $/pound).

The number of pounds of your favourite fruit that you can buy are:

[tex]\$10.80 \times \frac{1lb}{\$1.99} = 5.43 lb[/tex]

Given your favourite fruit is for $1.99/pound, you can buy 5.43 lb with $10.80.

You can learn more about unit conversions here: https://brainly.com/question/11543684

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.