Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

A grocer bought 25 bags of flour form a wholesaler he marked up the priced each bag by 1.50,sold all of the flour for total of 87.50 how much did the grocer pay the wholesaler for each bag of four

Sagot :

The grocer bought each bag of flour at $2. To get this, you would divide $87.50 by 25 to get how much he sold each bag for, which is $3.50. if you take 1.50, the mark-up, from 3.50, the sale price, you get 2, so each bag cost the grocer $2.