Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

The Sanchez family is planning a party. They want to budget spending $25 per guest. They already spent $200 on supplies and will spend $75 per case of snacks. If they
plan on having 20 guests, g, how many cases of snacks, s, can they afford to buy?

25=75s + 200
Write an equation that determines the value of s.


Sagot :

Answer:

4

Step-by-step explanation:

20×25 = 500

20 guest

25 dollars per guest

75s+200= 500

75s = 300

S = 4

They can afford to buy 4 cases of snacks and stay within their budget.