keion92
Answered

Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

A particle R moves with a velocity of 6 m/s due East and
another particle S moves at 8 m/s due South. What is the
magnitude of the velocity of Rw.r.t S?
a 10 m/s
b 14 m/s
C2s
d 7 m/s


Sagot :

Answer:

10 m/s

Explanation:

C^2=8^2 + 6^2= 64 + 36=100

C=square root 100 = 10m/s

We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.