At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

It's a 12 inch pizza cost $9.75 in it and it's cut into 10 slices what is the cost per square inch

Sagot :

Answer:

$0.975 and $0.98 as a rounded form

Step-by-step explanation:

Answer:

$0.975 or $0.98

Step-by-step explanation

Ok so the entire pizza costs $9.75 and there are 10 slices.

9.75 divided by 10 is 0.975.

If you can see I also added 0.98 as another answer if only double digits are accepted.

I hope this helps!!