Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Suppose you bought 400 shares of stock at an initial price of $40 per share. The stock paid a dividend of $.34 per share during the following year, and the share price at the end of the year was $42. Compute your total dollar return on this investment.

Sagot :

DALAU

Answer:

Capital Gains yield= stock price at the end of year- inital stock price/ Initial stock price

=42-40/40*100

=2/40*100

Capital Gains Yield=5%

Dividen Yield =Dividend for period/Initial Price

=0.34/40*100

Dividen Yield=0.85%

Total Rate of return=FInal Price- Initial Price+ Dividend/ Initial Price

=(42-40+0.34)/40

Total Rate of return=5.85%