Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purchased different quantities of the same notebook and thumb drive. Troy bought 4 notebooks and 5 thumb drives for $116. Lisa bought 2 notebooks and 3 thumb drives for $68. Find the cost of each notebook and each thumb drive

Sagot :

Answer:

1 notebook=$30.7

1 thumb drive =$12.2

Explanation:

Let x represent the number of notebooks and y represent the number of thumb drives.

4x+5y = $116 ................1

2x+3y = $68..................2

4x+2x=$116+$68

6x=184

[tex] \frac{6x}{6} = \frac{184}{6} \\ \\ x = \frac{92}{3}[/tex]

Therefore, the cost of each notebook=30.66

=$30.7

2x+3y=$68

2(30.7)+3y =$68

$31.4+3y=$68

3y=$68 - $31.4

3y=36.6

[tex] \frac{3y}{3} = \frac{36.6}{3} \\ y = \frac{36.6}{3} = 12.2[/tex]

Therefore, the cost of each thumb drive = $12.2

Proof

2(30.7)+3(12.2)=$68

31.4+36.6=$68.0