Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Josiah paid $19.75 for 2.5 pounds of coffee beans. What was the cost of the beans per pound? Do I need to multiply or divide?

Sagot :

Answer:

$7.9, You need to divide.

Step-by-step explanation:

You need to divided because it's per each pound and it gives an example of 2.5 pounds. 2.5 is obviously more than 1 pound so, divide.

19.75/2.5= 7.9

I hope I can help!

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.