Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Keisha bought 1.2 pounds of Swiss cheese that was selling for $5.95 per pound.
How much did Keisha pay for the Swiss cheese? Do I need to multiply or divide. I suspect I need to multiply this time.


Sagot :

Answer:

Keisha paid $7.0805

Step-by-step explanation:

First of all, you already know that 1 pound equals $5.95. Secondly, you have to solve 5.95 divided by 10, which is 0.595. However, the question is asking for 0.2 pounds! Therefore, 0.595 * 2 = 1.19.

But we're not done yet! We still have to find the amount of money in all. 5.95 * 1.19 = 7.0805 The sum of money in all is $7.0805

Hope this helps!

Answer:

multiply

Step-by-step explanation:

pounds times $ per pound gives an answer in $

Logic tells you if she buys more than a pound she will pay more total than the one pound price, so 1.2 x 5.95 = $7.14

In dollar problems, some teachers will mark points off if you don't round to the nearest cent because we don't use anything smaller than a penny.