At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
9 (cents per ounce) multipled by 16 (amount of ounces to make a pound) which makes 1 pound of candy 1.44 USD. Using the information given, 1.2 CAN dollars is equal to 0.96 dollars. Making the Canadian candy more cheaper.
By Using the information given, 1.2 canadian dollars is equal to 0.96 dollars. Therefore, this makes the Canadian candy more cheaper.
How to calculate unit price of something?
Unit means 'single entity', the fundamental constructing block. Usually, it is 1 in mathematics and science.
Thus, unit price of something is price of 1 thing.
Thus, suppose we're taking about price of mangoes, then unit price will denote the price of 1 mango.
A while ago, the price of a certain candy was 9 US cents per ounce in the U.S and 1.20 Canadian dollars per pound in Canada.
So, 9 (cents per ounce) multipled by 16 (amount of ounces to make a pound) which makes 1 pound of candy 1.44 USD.
9 x 16 = 144
The exchange rate was 1 Canadian dollar equals 80 US cents.
By Using the information given, 1.2 canadian dollars is equal to 0.96 dollars.
Therefore, this makes the Canadian candy more cheaper.
Learn more about unit price here:
https://brainly.com/question/945712
#SPJ2
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.