Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Step-by-step explanation:
a. d = m/v
m = d × v
b. m = d × v
= 5.01g/cm × 1.2cm
= 6.012g
hopefully this makes sense
:)
Answer:
a) [tex]M=VD[/tex]
b) m= 6.012g
Step-by-step explanation:
a) We know [tex]D=\frac{M}{V}[/tex]. To solve for m, it can be rewritten as [tex]M=VD[/tex]
b) Given the density of pyrite is 5.01g/cm^3 and volume of 1.2cm^3, plug into the formula. Solve for M (mass) by multiplying V (volume) and D (density)
[tex]M=({1.2cm^3})(5.01g/cm^3)[/tex]
[tex]M=6.012g[/tex]
The mass of pyrite is 6.012g not accounting for sig figs.
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.