Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

3) If you can buy one package of shallots for
$4, then how many can you buy with $12?


Sagot :

Answer:

3.

Step-by-step explanation:

4$ = 1 pack

(think: what times 4 is 12? 3! so we need to muliply both sides of the equal sign by 3, so we can turn the 4 into a 12. Remember, what you do to on side, you must do to the other. )

4$ = 1 pack

*3  *3

12$ = 3 packs

so your answer is 3.

3 . 4x3= 12 and since they are $4 each & you have $12 you would be able to get 3
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.