Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

mrs. henein is purchasing cupcakes for her homeroom class. of each cupcake costs $2.25 and she has 31 students in her homeroom class, how much will she spend?

Sagot :

Answer:

$69.75

Step-by-step explanation:

Multiply $2.25 by 31 students

the tecaher will spend $69.75
explanation:
you times the cost to the amount of students so 2.25 x 31= 69.75 thus that is how much she needs to spend