Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

a car is running with the velocity of 72km/hr .what will be its velocity after 5s if its acceleration is -2m/s^2?​

Sagot :

  • Initial velocity=u=72km/h

Convert to m/s

[tex]\\ \rm\Rrightarrow 72\times \dfrac{5}{18}=20m/s[/tex]

  • Acceleration=a=-2m/s^2
  • Time=t=5s
  • Final velocity=v

[tex]\\ \rm\Rrightarrow v=u+at[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow v=20+(-2)(5)[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow v=20-10[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow v=10m/s[/tex]