Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

A 3-pound bag of oranges costs $2.76. What is the unit price?

Sagot :

Answer:

.92 cents per pound of oranges.

Step-by-step explanation:

2.76/3=.92