Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Anita and maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece of bubble gum

Sagot :

luana
[tex]x-cost\ of\ fudge\\y-cost\ of\ bubble\ gum\\\\ \left \{ {{5x+3y=5.7\ |\cdot-2} \atop {2x+10y=3.6\ |\cdot5}} \right. \\\\ \left \{ {{-10x-6y=-11.4} \atop {10x+50y=18}} \right. \\+-------\\\\44y=6.6\ \ \ \ |:44\\y=0.15\\\\Piece\ od\ bubble\ gum\ cost\ \$0.15[/tex]