Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

What mass of CO2 would be needed to weigh out to make 10.5 moles of carbon dioxide? (round answer to nearest tenth)

What Mass Of CO2 Would Be Needed To Weigh Out To Make 105 Moles Of Carbon Dioxide Round Answer To Nearest Tenth class=

Sagot :

The mass of carbon dioxide that would be needed to weigh is 462 grams.

Given:

10.5 moles of carbon dioxide.

The periodic table

To find:

The mass of carbon dioxide would be needed to weigh out to make 10.5 moles of carbon dioxide.

Solution:

Mass of carbon dioxide needed = m

Moles of carbon dioxide needed = 10.5 mol

The molar mass of carbon dioxide = M

The atomic mass of carbon atom = 12.011 g/mol

The atomic mass of oxygen atom = 15.999 g/mol

[tex]M = 1\times 12.011 g/mol+2\times 15.999 g/mol\\\\=44.009 g/mol[/tex]

The moles of carbon dioxide will be given as:

[tex]10.5 mol=\frac{m}{44.009 g/mol}\\\\m=10.5 mol\times 44.009 g/mol=462.0945 g\approx 462 g[/tex]

The mass of carbon dioxide that would be needed to weigh is 462 grams.

Learn more about the moles of substance here:

brainly.com/question/2293005?referrer=searchResults

brainly.com/question/1445383?referrer=searchResults

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.