Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Tricia spends $4.89 on 3 snack packs.
If each snack pack costs the same price, how much does 1 snack pack cost?

(Write the answer as a decimal to 2 places.)