Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
Answer:
The unit rate is $2 per pound of apples
Step-by-step explanation:
The problem is asking how much 1 pound of apples is. We can find this by dividing 6 (the total cost) by 3 (# of pounds of apples).
6/3 = 2
Each pound of apples cost $2
We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.