Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate

Sagot :

Answer 2 dollars

Step-by-step explanation:

Answer:

The unit rate is $2 per pound of apples

Step-by-step explanation:

The problem is asking how much 1 pound of apples is. We can find this by dividing 6 (the total cost) by 3 (# of pounds of apples).

6/3 = 2

Each pound of apples cost $2