Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Brian paid $4.95 at the grocery store for bananas and apples. He bought 3 pounds of bananas at $0.59 per pound and 2 pounds of apples. How much did Brian pay per pound for the apples he bought?

Sagot :

Mibo

Answer:

Step-by-step explanation:

Total amount = 4.95

Per pound of banana = 0.59

Total amount of banana = 0.59 x 3 = 1.77

Remaining amount = 4.95 - 1.77 = 3.18

Cost of per pound of apple = 3.18 ÷ 2 = 1.59

Answer:

Step-by-step explanation: