Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

15. Bhargav stops in at a deli to get lunch for
his crew. He buys five roast beef and three
vegetarian sandwiches and the order costs
$27.50. The next week, he pays $23.00
for two roast beef and six vegetarian
sandwiches. How much does one roast
beef sandwich cost?



Sagot :

Each roast beef cost $4 and each vegetarian sandwich cost $2.5

Let x represent the cost of each roast beef and let y represent the cost of each vegetarian sandwich.

Bhargav buys five roast beef and three  vegetarian sandwiches and the order costs $27.50. This can be represented by the equation:

5x + 3y = 27.50     (1)

Bhargav buys 2 roast beef and 6  vegetarian sandwiches and the order costs $23.00. This can be represented by the equation:

2x + 6y = 23.00     (2)

To find x and y, we have to solve equation 1 and 2 simultaneously. Multiply equation 1 by 2 and subtract equation 2 from the result:

8x = 32

x = 4

Put x = 4 in equation 2

2(4) + 6y = 23.00

6y = 15

y = 2.5

Therefore each roast beef cost $4 and each vegetarian sandwich cost $2.5

Find out more at: https://brainly.com/question/16763389

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.