Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Jacinta is planning a party for quite a few people. She needs tortilla chips and salsa. At the store tortilla chips
sell for $3.99 per bag and salsa is sold at $2.74 for a jar. Jacinta buys 4 bags of tortillas and spends $24.18.
How many jars of salsa did she buy?


Sagot :

Answer:

Jacinta bought 3 jars of salsa

Step-by-step explanation:

3.99 bags of tortilla chips ×4 =15.96 spent on chips

24.18-15.96= 8.22

8.22÷2.74=3 jars of salsa