Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A store owner mixes 2 lb of candy that costs x dollars per pound with 3 lb of candy that costs $1.50 per pound. She sells the mix for $2.50 per pound.

How much did the 2 lb of the first type of candy cost the owner?


Sagot :

Algebraic equations are mathematical equations that consist of unknown variables. These unknown variables can be represented with any letter of the alphabet.

The cost of 2 pounds(lb) of the first type of candy is $8

  • Note that: x represents the cost per pound (lb) of the first type of candy

The Algebraic equation for the above statement is given as:

2lb × $x + 3 Ib × $1.50 = $2.50(2lb + 3lb)

2x + 4.5 = 12.5

Collect like terms

2x = 12.5 - 4.5

2x = 8

Divide both sides by 2

2x/2 = 8/2

x = 4

The cost of the 1 pound of first type of candy is $4

  • The cost of 2 pounds(lb) of the first type of candy is calculated as:

2 x $4

= $8

To learn more, visit the link below:

brainly.com/question/18120945

Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.