Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 Oz 760 What Is The Per Ounce For Both class=

Sagot :

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19