Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Answer:
$0.58 per popsicle
Step-by-step explanation:
1. To find the unit rate, we have to divide 2.91 (the total cost) by 5, the number of popsicles.
2. (Solving)
- [tex]\frac{2.91}5}[/tex]
- [tex]0.582[/tex]
- [tex]0.582[/tex] ≈ [tex]0.58[/tex]
Therefore, the unit rate is $0.58 per popsicle.
We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.