Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

A 2-gallon container of laundry detergent costs $28.80. What is the price per quart?

Sagot :

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

we can use conversion factors for this

we can multiply anything by 1, or fractions that equal 1

now 4quarts/1 gal = 1

we can multiply 2gal * 4 quarts/ 1 gal = 8 quarts

28.8/8 = $3.60