At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Grayson buys cheese and lemons at the store.
He pays a total of $25.81.
He pays a total of $6.55 for the cheese.
He buys 3 bags of lemons that each cost the same amount.

Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bag of lemons costs.


Sagot :

Equation: $25.81-$6.55/3x

$25.81-$6.55/3x=
19.26/3x= $6.42

Solution: x=$6.42


The answers should be:

$25.81-$6.55/3x and x=$6.42
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.