Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

If you buy a package of 20 rolls of paper towels for $38.15 how much money does 1 paper towel roll cost at the same unit rate

Sagot :

Answer: $1.90

Step-by-step explanation:

Divide 38.15 by 20.

Since

20 rolls = $38.15

1 roll = ?

Here it is in simple terms. So, if we already know the cost of 1 roll, to find 20 rolls, we have to multiply the cost of 1 roll by 20 rolls. However, since that is not the case, it is the opposite, we'll do the opposite operation. Meaning we divide. So that's why we are dividing. Nevertheless, there are other ways of doing this. For example, setting up fractions. But this way is simple and easy, so you'll rememeber.

[tex]\frac{38.15}{20}\\\\1.9075[/tex]

In tenths place, it is $1.90, therefore the cost of 1 paper towel at the same unit rate is $1.90.

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.