Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

suppose tortilla chips cost 24.5 cents per ounce. what would a bag of chips cost if it contained 20 oz? Round your answer to the nearest cent, if necessary.

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

So this is multiplication

24.5 times 20 in dollars is $4.90 if we round it than it will be 5 dollars

View image mlainez52