Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Johnny had $20 to purchase school supplies. He bought 5 glue sticks and 4
binders. Each glue stick cost $0.59 and each binder cost $2.49. How much
money did Johnny have left after these purchases?


Sagot :

Answer:

$7.09

Step-by-step explanation:

$0.59(5) = $2.95

$2.49(4) = $9.96

$9.96 + $2.95 = $12.91

Subtract $12.91 from the original amount Johnny had.

$20 - $12.91 = $7.09

(you can use a calculator to check my answer if you want:)

Pahee

Answer:

7.09

Step-by-step explanation:

First, you find how much he spent on glue sticks, to do so, you do 5x0.59= 2.95. Then, you do the same for the binders (2.49x4) which is 9.96.

Then, you add these two together which is 12.91.

Finally, you subtract 12.91 from the money he had which is 7.09.

I hope this is correct and clear! <3