Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

if 1/3 of taffy cost $2.10 how much is one pound of taffy?

Sagot :

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

since 1/3 is considered 1/3 of a pound, you can multiply 2.10 by 3.

2.10 x 3 = 6.30

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

3 × 2.10 = 6.30

You know you got the question right if you divide 6.30 by 3 because it's 1/3