At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
4o + 5a = 2
3o + 4a = 1.56
You can solve by elimination or substitution, I prefer elimination.
On a problem like this you are going to have to multiply both equations to either eliminate the x terms or y terms. I'm going to get rid of the x's just because that's what I usually do.
So
-3(4o + 5a = 2)
4(3o + 4a = 1.56)
Now you have:
-12o -15a = -6
12 o + 16 a = 6.24
Add straight down and you are left with
1a = .24
So apples cost 0.24
Now substitute this into one of the original equations and solve for the cost of the oranges. I'll use the first equation
4o + 5(.24) = 2
4o + 1.2 = 2
4o = .8
o = .2
So oranges cost 0.20
3o + 4a = 1.56
You can solve by elimination or substitution, I prefer elimination.
On a problem like this you are going to have to multiply both equations to either eliminate the x terms or y terms. I'm going to get rid of the x's just because that's what I usually do.
So
-3(4o + 5a = 2)
4(3o + 4a = 1.56)
Now you have:
-12o -15a = -6
12 o + 16 a = 6.24
Add straight down and you are left with
1a = .24
So apples cost 0.24
Now substitute this into one of the original equations and solve for the cost of the oranges. I'll use the first equation
4o + 5(.24) = 2
4o + 1.2 = 2
4o = .8
o = .2
So oranges cost 0.20
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.