Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer: hope this helps mark me BRAINLEST plz ;)
Explanation:42. Practice Problem How many joules of energy are required to vaporize 423g of water at 100oC and 1atmosphere of pressure. q = mHv m = 423 g Hv = 2260 J/gq = (423g) (2260J/g) = 955,980 J = 956 43. Table T – Heat Formulas
The amount of heat needed to melt 423 g of water at 0°C is 141282 J
The heat required to melt water can be obtained by using the following formula:
Q = mL
Q is the heat required.
L is the latent heat of fusion (334 J/g)
m is the mass.
With the above formula, we can obtain the heat required to melt the water as illustrated below:
Mass of water (m) = 423 g
Latent heat of fusion (L) = 334 J/g
Heat (Q) required =?
Q = mL
Q = 423 × 334
Q = 141282 J
Therefore, the amount of heat needed to melt 423 g of water at 0°C is 141282 J
Learn more: https://brainly.com/question/17084080
We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.