Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Answer:
Cost per pound = $8.72
Step-by-step explanation:
Since Mrs. Thomas spent $26.16 for 3 pounds' worth of turkey, all you need to do is divide $26.16 by 3 to get the cost per pound.
$26.16 ÷ 3 pounds = $8.72 per pound of turkey
Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.