Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

help me with this smart math people

Help Me With This Smart Math People class=

Sagot :

Answer:8.72

Step-by-step explanation:

26.16/3=8.72

Answer:

Cost per pound = $8.72

Step-by-step explanation:

Since Mrs. Thomas spent $26.16 for 3 pounds' worth of turkey, all you need to do is divide $26.16 by 3 to get the cost per pound.

$26.16 ÷ 3 pounds = $8.72 per pound of turkey