Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

At store B, the cost is given by y = 2x where y is the cost in dollars and x is the
number of pounds of apples.


What is the unit price apples at store B? How did you use the equation to find the unit price?


Sagot :

Answer:

.50 per pound of apples in store