Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A flower shop sells two types of bouquets. The red bouquet consists of a dozen roses and some carnations. The pink bouquet consists of a dozen peonies and some lilies. The price of one dozen peonies is 3 times the price of one dozen roses. Carnations cost $5 and lilies cost $7. The cost of five red bouquets is the same as the cost of two pink bouquets. What is the cost of one dozen roses?