Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A rule of thumb in the fast food restaurant business is a "4 times markup. This means the price of a food item should be 4 times the price of the ingredients used in making them. If the cost of ingredients used in making a cheeseburger is $1.50 , what should be the price of the cheeseburger?