At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

The Jackson family plans to travel to the beach for summer vacation. The family spends $67.50 for 23 gallons of gasoline. The distance between their home and the beach is approximately 350 miles. To the nearest cent, how much did the Jackson family spend per gallon of gas for their trip?

Sagot :

Answer:

$1,029 on the trip.

Step-by-step explanation:

$67.50/23 = $2.94 per gallon

350 × $2.94 = $1,029