Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Bill and Mary went to the farmers market to buy fruit for their lunch at school next week. Bill bought 5 apples. Mary bought 2 apples and spent $1.86 for a container of blue berries. If they spent equal amount at the market, write and solve an equation that will determine the cost of one apple.