Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

you can buy 8 apples at the quick market for $1.45 you can buy 6 of the same apples at stop and save for $1.22 witch place is better to buy?

Sagot :

Answer:

The quick market (8 apples for $1:45)

Step-by-step explanation:

To see how much money it is for a single apple, you divide the price by the number of apples.

$1.45 divided by 8 is $0.18

$1.22 divided by 6 is $0.2

Therefore, you can buy the apples for a cheaper price at the quick market.