Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
Answer:
$10.90
Step-by-step explanation:
Hmm... this question can be tricky. Don't get caught up! The formula is simple once you know what you're doing. Let's figure it out!
So, from the word problem we can determine that the weight is 2.5 pounds with a price of 4.36 a pound.
The formula we will be using for this question is [tex]2.5(4.36)[/tex]. This may seem complicated, but all its saying is 2.5x4.36. You may be wondering, why are we using this formula? Well, for every pound of roast he buys, he pays 4.36 dollars. He is buying 2.5 pounds of roast, so we can do 4.36 2 times and 4.36 .5 times, which translates into 2.5 times 4.36. You with me so far? I hope so, because here comes the tricky part. Let's multiply:
4.36
x 2.5
--------
10.9
And there you have it! $10.90.
Please consider giving this response a brainliest. It took plenty of effort and time
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.