Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

if 2 pounds of strawberries cost $4.50 how much would 3 pounds cost?

Sagot :

we know that

[tex]2[/tex] pounds of strawberries cost [tex]\$4.50[/tex]

so

by proportion

Find the cost of  [tex]3[/tex] pounds of strawberries

[tex]\frac{4.50}{2} \frac{\$}{pounds} =\frac{x}{3} \frac{\$}{pounds}\\ \\x=(4.50*3)/2\\ \\x=\$6.75[/tex]

therefore

the answer is

[tex]\$6.75[/tex]

Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.