Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A group of 6 students went bowling. Each student rented bowling shoes for $x and spent $8
on snacks. A group of 4 adults also went bowling and paid twice as much to rent bowling shoes
as each student. Each adult also spent $9.50 on snacks. If both groups spent the same total
amount, what was the cost for each adult to rent bowling shoes?


Sagot :

The cost for each adult to rent bowling shoes is $8.

The total amount spent by the groups is the sum of the amount spent renting shoes and the cost of snacks. The expression that can be used to represent the total amount of money the students spent bowling is: 6($x) + $8(6) = $6x + $48. While, the expression that can be used to represent the total amount of money the adults spent bowling is: 4($2x) + $9.50(4) = $8x + $38.

If both groups spent the same amount of money, the expression that represents the total amount spent by the students and the adults would be equal.

$6x + $48 =  $8x + $38

To solve for x, take the following steps;

  • Combine similar terms: $8x - $6x = $48 - $38
  • Subtract similar terms : $2x = $10.
  • Divide both sides by $2 = $10 / $2 = 5.

Each student spent $4 renting shoes.

The amount spent by adults = $4 x 2 = $8.

A similar question was answered here: https://brainly.com/question/5149653

We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.