Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

7
Peter compared dog food T
prices, to find the better deal.
The 25-pound bag cost $30.00,
and the 15-pound bag cost
$17.85. Which is the better deal?
Find that unit price on the
coloring sheet.


Sagot :

Answer:

The 15 pound bag is a better deal

Step-by-step explanation:

25 pound bag:

[tex]\frac{30.00}{25 lbs} = 1.2[/tex]

$1.2 per pound

15 pound bag:

[tex]\frac{17.85}{15 lbs} = 1.19[/tex]

$1.19 per pound