At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
32. The debate team plans to make and sell trail
mix. They can spend $34.
Item
Cost Per Pound
sunflower seeds
$4.00
raisins
$1.50
The pounds of raisins in the mix are to be
3 times the pounds of sunflower seeds. Which
system can be used to find r, the pounds of
,
raisins, and p, pounds of sunflower seeds,
they should buy?
A 3p=r
C 3r =p
4p + 1.5r = 34
4p + 1.5r = 34
D 3r =p
в Зp =r
4r + 1.5p = 34
=
4r + 1.5p = 34
![32 The Debate Team Plans To Make And Sell Trail Mix They Can Spend 34 Item Cost Per Pound Sunflower Seeds 400 Raisins 150 The Pounds Of Raisins In The Mix Are T class=](https://us-static.z-dn.net/files/da6/d46aa3fdc9b53610bb992c0a95780501.png)