Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

An investor bought 500 shares of stock, some at $6.25 per share and some at $6.50 per share. If the total cost was $3218.75, how many shares of each stock did the investor buy? (Round to two decimal places if necessary.)

Sagot :

Step-by-step explanation:

x = amount of shares for $6.25

y = account of shares for $6.50

x + y = 500

x×6.25 + y×6.5 = 3218.75

x = 500 - y

(500 - y)×6.25 + y×6.5 = 3218.75

3125 - y×6.25 + y×6.5 = 3218.75

0.25×y = 93.75

y = 375

x = 500 - 375 = 125

so, he bought

375 shares of $6.50

125 shares of $6.25

We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.