Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Sally is going to the store to buy chocolate chip cookies for the class party. She sees a 16 oz. bag of cookies for $5.99 and a 22 oz. bag for $6.25. Which is the better deal

Sagot :

Answer:

The 16 oz. bag for $5.99 is the better deal.

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate.

So a 16 oz. bag for $5.99, and a 22 oz. bag for $6.25.

All we need to do is divided the ounces by the prices.

16 divided by 5.99 is 2.67111853, rounded it's 2.70.

And 22 divided by 6.25 is 3.52

2.70 is way less than 3.52, so it's the cheapest and the better deal.