At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
The 17.42 mg will be left after 12 hours if Sarah takes 550 mg of an antibiotic. Every hour, her body breaks down 25% of the remaining drug.
It is given that the equation to model Exponential Decay is:
[tex]\rm y=a(1-r)^t[/tex] ,
Where y = total amount,
a = starting amount
r = the growth rate/exponential decay rate as a decimal
t = number of growth periods
It is required to find how much antibiotic will be left after 12 hours if Sarah takes 550 mg of an antibiotic. Every hour, her body breaks down 25% of the remaining drug.
What is exponential decay?
It is defined as decreasing an amount by a definite percentage over the span of a time, the original amount decay exponentially.
We have a = 550 mg
r = 25% = 0.25
t = 12 hours
Putting these values in the Exponential Decay equation, we get:
[tex]\rm y=550(1-0.25)^1^2\\\\\rm y = 550(0.75)^1^2\\\\\rm y =550(0.03167)\\\\\rm y = 17.42 mg[/tex]
Thus, the 17.42 mg will be left after 12 hours if Sarah takes 550 mg of an antibiotic. Every hour, her body breaks down 25% of the remaining drug.
Learn more about Exponential Decay here:
https://brainly.com/question/2193820
The 17.42 mg will be left after 12 hours if Sarah takes 550 mg of an antibiotic. Every hour, her body breaks down 25% of the remaining drug.
The equation to model exponential decay is
[tex]y=a(1-r)^t[/tex]
Where y = total amount,
a = starting amount
r = the growth rate/exponential decay rate as a decimal
t = number of growth periods
It is required to find how much antibiotic will be left after 12 hours if Sarah takes 550 mg of an antibiotic. Every hour, her body breaks down 25% of the remaining drug.
What is meaning exponential decay?
The exponential decay defined as decreasing an amount by a definite percentage over the span of a time, the original amount decay exponentially.
We have given that a = 550 mg
r = 25%=25/100 = 0.25
t = 12 hours
plug these values in the exponential decay equation,
[tex]y=550(1-0.25)^12\\y=550(0.75)^12\\y=550(0.03167)\\y=17.42mg[/tex]
Therefore, the 17.42 mg will be left after 12 hours if Sarah takes 550 mg of an antibiotic. Every hour, her body breaks down 25% of the remaining drug.
To learn more about the exponential deacy visit:
https://brainly.com/question/2046253
Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.