Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

ratios and rates word problems

You can buy 5 cans for green beans at the village market for $3.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sams club for $5.50. which place is the better buy?


Sagot :

At the village market, 10 cans cost $6.10. So Sam's Club is a better place to buy green beans.

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.