Answer:
D 74.5
Step-by-step explanation:
Solution 1:
Observing the graph we know that when weight is 0lb we need to pay a $12 flat fee.
When weight=2 lb we notice that the total cost would be $17.
Take out the flat fee:
17-12 = $5.
So, for every 2 lb we need to pay an extra $5; therefore for every lb we need to pay $2.5.
25lb * $2.5/lb = $62.5
Add flat fee: 62.5+12=$74.5
Solution 2:
use linear equation to solve the problem.
1. Find the equation of the graph.
- pick 2 pts (0,12) and (2, 17)
2. Set up equation:
[tex]y=ax+b[/tex] and since the graph goes through (0,12)
thus [tex]y=ax+12[/tex]
3. plug in
- Plug in (2,17)
- [tex]17=2a+12[/tex] and [tex]a=2.5[/tex]
- so [tex]y=2.5x+12[/tex] where x is the weight and y is the total cost in dollar.
4. solve for x=25
[tex]y=2.5*25+12=74.5[/tex]